Jeżeli szukacie ciekawego hobby, w którym można działać od razu i z tym co mamy pod ręką – polecam hand lettering. Żeby zacząć najczęściej wystarczy nam kartka i ołówek. Jak to zrobić bez użycia profesjonalnych narzędzi piszę w moim poście o faux calligraphy.
Co więcej – jest to hobby, które można rozwijać na różne sposoby. Jak to ze sztuką – ogranicza nas tylko wyobraźnia.
Dlaczego warto uczyć się hand letteringu?
Tak naprawdę, to warto uczyć się nie tylko hand letteringu, ale ogólnie ładnego pisania. Na początku może wydawać się, że pisanie jest dość zwyczajnym zajęciem i może nam jedynie pomóc poprawić czytelność naszego pisma.
Po wypracowaniu własnego stylu (co trwa spokojnie kilka miesięcy, a nawet lat), można czerpać niemałą satysfakcję z tego, co tworzy się za pomocą liter i słów. Można tworzyć małe dzieła sztuki literniczej, a nawet wciągnąć się w to tak bardzo, że stanie się to naszym sposobem na życie i zarabianie.
Czy w hand letteringu można pisać tylko na papierze?
Oczywiście, że nie! Aktualnie dostępnych jest mnóstwo brushpenów, które umożliwiają pisanie po niemal każdej powierzchni: szkle, ceramice czy płótnie malarskim. Jeśli sprawnie posługujemy się pędzlem, to brush lettering (co to za tajemnicze słówko? Dowiesz się tutaj) otwiera nam drogę do nieograniczonych możliwości i malowania na czym tylko chcemy.
Na wybranych powierzchniach możemy także stosować faux calligraphy (czyli oszukaną kaligrafię) – nie potrzebujemy wtedy ani pędzla, ani brushpena, tylko odpowiedniego pisaka. Jeśli chcemy pisać na drewnie – tutaj także z pomocą przyjdzie nam oszukana kaligrafia – przy pomocy pirografu!
Poniżej przykłady, jak wykorzystuję hand lettering do ozdabiania kubków:



Co da Ci hand lettering?
Przede wszystkim nieograniczone możliwości tworzenia. Dzięki różnorodności stylów, technik i narzędzi możesz stworzyć niepowtarzalne projekty. I wyrażać jeszcze więcej za pomocą liter i słów.
Jest jeszcze jedna szczególnie wartościowa, według mnie, korzyść z umiejętności ładnego pisania ;).
To, że zawsze masz pomysł na unikatowy prezent. Możesz np. ozdobić kubek, zrobić ręcznie kartkę lub napisać cytat do włożenia w ramkę. Możesz też na przykład wykonać album, w którym w piękny sposób opiszesz wspomnienia.
Czy przekonałam Cię, że warto uczyć się ładnie pisać? Daj znać w komentarzu.