Blog Nauka hand letteringu

Litery jako dzieło sztuki, czyli kilka słów o liternictwie – cz. 2

plakat z napisem: hej ty, jesteś piękna

W poprzednim wpisie (tym tutaj) pisałam o tym, czym jest liternictwo i jak ma się ono do hand letteringu. Teraz chciałabym powiedzieć co nie co o praktycznym wykorzystaniu rysowania liter, jak zrobić ładny napis bez specjalistycznych narzędzi i dlaczego warto się za to zabrać już na początku Twojej przygody z ładnym pisaniem.

Dlaczego lubię rysować litery?

Pomimo, że brushpenem posługuję się już całkiem nieźle, to jednak rysowanie liter zajmuje szczególne miejsce w moim literkowym serduszku. Dlaczego? Bo daje to dużą wolność w tworzeniu.

Brushpenem, owszem, można napisać pięknie litery, ale jesteśmy nieco ograniczeni co do krojów pisma i wyglądu liter. Tych krojów jest mnóstwo, ale wciąż kształty liter są konsekwencją takiej a nie innej budowy końcówki brushpena.

I nie ukrywając – pisanie brushpenem wymaga nieco wprawy i mnóstwa ćwiczeń.

Rysowanie liter to coś, co możemy wdrożyć od zaraz i to Ty decydujesz, czy dana litera będzie miała kształt danego przedmiotu (np. litera „o” jako okrągła piłka) lub jej wypełnienie będzie naśladowało barwy czy strukturę tego przedmiotu. Możliwości są nieograniczone.

napis arbuz wykonany techniką liternictwa
Te litery naśladują soczyste wnętrze arbuza

Jak zrobić ładny napis bez brushpena?

Na początek wystarczy naprawdę niewiele – ołówek i kartka papieru. Litery możesz rysować o takim kształcie jaki tylko chcesz, mogą one na siebie nachodzić lub nie – wszystko zależy od Ciebie. Mogą być cienkie lub grube.

napis kreatywność wykonany techniką liternictwa za pomocą pędzelka
Ten napis powstał za pomocą pędzelka i farb akwarelowych. Jak widzisz, kształty liter są nieregularne i dalekie od krojów kaligraficznych

Gdy trochę poćwiczysz, wyobraźnia sama będzie Ci podpowiadać nowe kierunki. Eksperymentowanie z literami naprawdę wciąga. Jeśli następnym razem będziesz chciał/a zrobić ładny napis bez brushpena – spróbuj właśnie z rysowaniem liter. Dodając różne efekty, jak cienie, gradienty itd. spowodujesz, że Twój napis będzie przyciągał wzrok. Spróbuj!

napis sto lat wykonany techniką liternictwa na kartce urodzinowej
Tworzenie ładnych napisów techniką rysowania liter przydaje się np. gdy chcemy podarować komuś wyjątkową kartkę urodzinową

5 powodów, aby pokochać rysowanie liter

  1. Nie wymaga to specjalistycznych narzędzi – wystarczy kartka i ołówek lub cienkopis.
  2. Mogą się go uczyć nawet dzieci (co przetestowałam na warsztatach w drugich klasach podstawówki – byłam w szoku, jak łatwo dzieci nauczyły się kreatywnie tworzyć litery).
  3. Możliwości są nieograniczone, a każdy napis może wyglądać niepowtarzalnie.
  4. Nie trzeba mieć ładnego charakteru pisma -wystarczy, że w miarę sprawnie idzie nam rysowanie prostych linii.
  5. Nasze litery mogą naśladować kształty różnych przedmiotów – tu nie ma żadnych zasad!
plakat z cytatem: każdy myśli że ma najwspanialszego psa na świecie - i każdy ma rację
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć rysowane litery z pisanymi brushpenem – tu nie ma żadnych ograniczeń!

Jak widzisz, aby zrobić ładny napis nie potrzebujemy wielu sprzętów, umiejętności posługiwania się brushpenem czy ładnego charakteru pisma. Swoją przygodę z ładnym pisaniem możesz zacząć już teraz i z tym co masz, a im bardziej się w to zagłębisz, odkryjesz że możliwości są nieograniczone.

A jeśli już wypróbowałeś/łaś rysowanie liter podziel się swoimi wrażeniami w komentarzu!

Lubisz to? Daj znać innym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial