W tym wpisie omawiam jedną z ciekawszych technik hand letteringu, która nadaje się dla początkujących i nie wymaga drogich pisadeł, jakimi są brush peny. Efekt, który można uzyskać jest identyczny jak ten, uzyskany pisakami pędzelkowymi. Dlaczego by więc nie spróbować crayoligrafii?
Hand lettering kojarzy się przede wszystkim z używaniem brush penów – do pisania liter, naśladujących kroje kaligraficzne. Jednak, aby robić piękne napisy, wcale nie potrzebujesz pisaków pędzelkowych i wielokrotnie podkreślam to na blogu (przeczytaj wpis: 5 sposobów na piękny napis bez brushpena). Crayoligrafia jest jedną z technik pisania liter, w której nie są wymagane brush peny. W tej technice możliwe jest jednak uzyskanie efektu liter napisanych pisakiem pędzelkowym. Crayoligrafia ma wiele zalet, o czym przeczytasz nieco później.
Czym właściwie jest crayoligrafia?
Najprościej mówiąc, crayoligrafia to kaligrafia nowoczesna, z wykorzystaniem markerów ze stożkową końcówką firmy Crayola i w ten sposób ta nazwa jest zazwyczaj kojarzona w Internecie.
Co ciekawe, sam producent na swojej stronie, pisząc o crayoligrafii (ang. crayoligraphy), nazywa tak technikę pisania dowolnymi pisakami Crayola (również brush penami). O crayoligrafii według producenta markerów przeczytasz tutaj. Znajdziesz tam także filmiki, w których omawiane są podstawy pisania markerami ze stożkową końcówką.
Nazwa „crayoligraphy” nie jest nazwą zastrzeżoną (bo zawiera nazwę firmy). Jednak, w Internecie funkcjonuje grupa artystów, która zastrzegła nazwę CrayligraphyTM. Wybrnęli oni sprytnie z braku możliwości używania nazwy własnej firmy, produkującej pisaki. Strona już niestety jest niedostępna, ale według wcześniej dostępnych informacji:
Crayligraphy:
1. Sztuka ustylizowanego pisania markerem
2. Szalona kaligrafia.
Autorzy tłumaczą powstanie nazwy techniki połączeniem słów crazy (szalona) i calligraphy (kaligrafia). Technikę pisania za pomocą pisaków ze stożkową końcówką nazywają po prostu „szaloną kaligrafią”. Sprytnie, co? Polecam Ci ich stronę, bo znajdziesz w niej wiele przydatnych wskazówek.
Na próżno jednak szukać polskiego odpowiednika nazwy tej techniki, dlatego używam spolszczonej nazwy – crayoligrafia.

Narzędzia, czyli markery ze stożkową końcówką
Nazwa techniki wywodzi się od nazwy firmy, produkującej przybory do pisania. Nie oznacza to jednak, że aby ją stosować, musisz używać tylko tych konkretnych markerów. Na rynku dostępnych jest wiele pisaków ze stożkową końcówką, również polskich firm. Mogą mieć one grubszą lub cieńszą końcówkę. Grubsza będzie odpowiedniejsza dla początkujących. Takie markery można często znaleźć w sklepach z zabawkami i przyborami szkolnymi, ponieważ są to markery polecane dla dzieci. Swego czasu widziałam takie w dyskoncie na L. – w wersji zapachowej. To, jakie markery wybierzesz nie ma tu większego znaczenia. Większość z nich z pewnością będzie nadawała się do crayoligrafii (piszę „większość”, bo oczywiście nie znam wszystkich tego typu markerów, ale każdy, którego miałam okazję używać był ok).

Końcówka markera dzięki swojej nietypowej, stożkowej budowie, pozwala na pisanie cienkich i grubszych linii (tak jak brush pen), jednak w odróżnieniu od końcówki pędzelkowej – stożkowa końcówka jest sztywna, a operowanie nią jest nieco łatwiejsze. Co nie oznacza, że nie trzeba ćwiczyć i przyzwyczajać ręki. Pamiętaj o wprawkach (czym są wprawki, przeczytasz tutaj).
Więcej o crayoligrafii, narzędziach i technikach pisania przeczytasz już w kolejnym wpisie.