Do zabawy w ładne pisanie wcale nie potrzeba drogiego sprzętu, o czym przekonywałam Cię już wcześniej wielokrotnie (przeczytaj: 5 sposobów na piękny napis bez brushpena). Jeśli jednak brakuje Ci pomysłu na wygląd liter – z pomocą przychodzą gotowe szablony napisów.
Możesz je zrobić samodzielnie (jak? Odpowiedź znajdziesz w jednym z moich wcześniejszych wpisów) – wtedy zamiast wodzić końcówką brush pena po zacienionych literkach, możesz obrysować je cienkopisem i pokolorować wewnątrz. Efekt będzie równie piękny! Drugim sposobem, jest skorzystanie z szablonów, które zupełnie za darmo udostępniam na swojej stronie – znajdziesz je w zakładce Freebies. A w tym wpisie poznasz moje propozycje na ozdobienie ich, z wykorzystaniem prostych przyborów – pisaków, kredek i cienkopisów.
Szablony wydrukuj na zwykłym papierze do drukarki. Jeśli jednak chcesz poeksperymentować np. z farbami akwarelowymi albo zależy Ci na ozdobnej fakturze papieru – spróbuj wydrukować napis na grubszym papierze (najpierw upewnij się, że Twój sprzęt obsługuje tego typu papier – o gramaturze 200-300 g/cm2. Moja drukarka ma możliwość ładowania papieru od góry i bez problemu radzi sobie z grubszym papierem).
1. Mamy siebie – flamastry, czarny cienkopis, biały żelopis

Do ozdobienia tego napisu wykorzystałam akurat brush peny, ale z powodzeniem możesz odwzorować mój pomysł, korzystając ze zwykłych flamastrów. Dodatkowo, potrzebujesz czarnego cienkopisu i białego żelopisu.
Najpierw pokoloruj wnętrze liter flamastrami. Ciekawy efekt uzyskasz, jeśli oba wyrazy pokryjesz dwoma odcieniami tego samego koloru.
Teraz obrysuj litery czarnym cienkopisem. Możesz to zrobić na dwa sposoby – albo po krawędziach liter, albo – tak jak zrobiłam to ja – nieco poza. W tej sposób uzyskasz efekt „naklejki”. Następnie dodaj cienie – z prawej strony obrysu liter (jak dodawać cienie? Przeczytaj wpis: Jak dodać napisom efekt wow! – blaski i cienie liter). A jak cień, to musi być też… blask! Dodaj białym cienkopisem kreseczki wewnątrz liter, po przeciwnej stronie niż cienie. Teraz Twój napis „unosi się” nad kartką!
Jeśli lubisz, jak wokół dużo się dzieje i nie chcesz zostawiać pustego miejsca na kartce, dodaj różne kształty i wzorki – je także możesz „oderwać” od kartki, dodając efekty.
2. Dobrze, że jesteś – i masz kredki!
Oprócz kredek, dobrze jeśli będziesz mieć również czarny cienkopis. A teraz, kredki w dłoń i do dzieła!

Pokoloruj wnętrze liter wybranym kolorem kredki. Aby uzyskać interesujący efekt, możesz nieco pocieniować wnętrze, tworząc gradient – czyli przechodzenie jednego odcienia w drugi – od ciemniejszego u góry do jaśniejszego na dole.
Obrysuj litery czarnym cienkopisem – tym razem zrobiłam to bezpośrednio po krawędzi. Zwróć uwagę na litery „D”, „o” i „b”. Mają one ozdobniki, dzięki którym można uzyskać przestrzenny efekt. Na przykład, w literce „D” „zawijas” chowa się pod literą. Nie musisz obrysowywać krawędzi w ten sposób, ale polecam to.
Jak już pewnie zauważyłeś/aś uwielbiam nadawać cienie literom – bez nich jest jakoś „płasko”. Tutaj także je dodałam, używając szarej kredki.
Wokół napisu możesz dodać ozdobne wzory – ja narysowałam kolorowe bąbelki.
3. Coraz bliżej wiosna – i mieni się kolorami

Ten napis jest nieco inny, bo napisany monolinem (przeczytasz o nim tutaj), czyli bez zróżnicowania linii w górę i w dół, tak jak ma to miejsce podczas pisania brush penem.
Do pokolorowania napisu znowu skorzystałam z brush penów, tym razem Edding 1340 (o moich ulubionych przyborach przeczytasz w tym wpisie). Jednak podobny efekt uzyskasz także przy użyciu flamastrów. Oprócz nich potrzebujesz – tu zaskoczenie – czarnego cienkopisu (jak widzisz, lepiej takowy posiadać, bo często się przydaje) oraz białego żelopisu (to, według mnie, również „must have”, jeśli chodzi o hand lettering).
Wybór kolorów w tym napisie nie był przypadkowy – ma symbolizować wiosnę, która najpierw wita nas zielenią, a potem bogactwem innych kolorów, w postaci kwiatów. Moje gotowe szablony napisów (znajdziesz je tutaj) nawiązują do wiosny, dlatego dobrze współgrają z bogactwem barw.
Pokoloruj litery, a następnie obrysuj cienkopisem krawędzie. Ponownie zwróć uwagę na ozdobniki – „zawiń” je pod literki, tam gdzie się da. Szarym flamastrem dodaj cienie, a białym cienkopisem – odblaski.
Ozdób swój napis listkami i kwiatkami – jak wiosna, to wiosna!
4. Rozkwitaj i daj rozkwitać literom

Lubię ten typ liter, bo można mocno poszaleć wewnątrz. Jak możesz zauważyć, litery zachodzą na siebie, więc kluczowe będzie dodanie cieni, aby stworzyć przestrzenny efekt. Potrzebujesz: kredek lub flamastrów, czarnego cienkopisu (sic!) oraz białego żelopisu.
Tym razem najpierw narysuj cienkopisem małe kwiatki wewnątrz liter. Obrysuj kontury, ale nie w sposób ciągły, tylko stawiając kreski – w ten sposób dodasz napisowi nieco „szaleństwa” i odrobiny chaosu. Uwielbiam ten efekt! W szablonie ten kontur będzie zaznaczony właśnie w taki sposób, dlatego będziesz wiedzieć w jaki sposób go rysować.
Teraz dokładnie pokoloruj wnętrze liter oraz kwiatki – możesz do tego celu użyć kolorowych cienkopisów.
Przedostatni krok to dodanie cieni. Rysuj je szarym flamastrem, zgodnie z dotychczasowymi zasadami – czyli po jednej stronie na zewnątrz obrysu liter. Nie martw się, że rysujesz po sąsiedniej literze – o to właśnie chodzi, żeby padał na nią cień litery, która jest „wyżej”. Na końcu narysuj odblaski białym żelopisem.
5. Literowe ananasy

Ten napis wzbudził niemałą sensację wśród dzieci, z którymi prowadziłam warsztaty (przeczytaj wpis: Jak pokazać dzieciom, że litery są super). A to dlatego, że rzeczywiście przypominał im ananasa.
Litery pokolorowałam kredkami – najpierw całość żółtą, a następnie pomarańczową dodałam wzorek. Może zastanawia Cię teraz, dlaczego zrobiłam to w ten sposób – przecież ananas ma charakterystyczny wzór na zewnątrz i jest brązowy, a żółty w środku. Otóż – to moja pomyłka, nie mam innego wytłumaczenia 😉 Niemniej jednak, sam napis wygląda bardzo soczyście.
Zauważ, że tutaj ponownie litery zachodzą na siebie. Kontur obrysuj w nieco „niedbały” sposób. Ja dodatkowo, tam gdzie narysowałam cienie, narysowałam ich obrys (spójrz na pierwszą literę).
Aby dodać jeszcze więcej „ananasowości”, dorysuj literom korony z liści.
Mam nadzieję, że przekonałam Cię do tego, aby zacząć tworzyć piękne napisy za pomocą przyborów, które masz pod ręką. Gotowe napisy wykorzystasz jako ozdoba na ścianę lub włożone w ramkę, jako miły prezent dla przyjaciela. Co najważniejsze, te gotowe szablony napisów możesz drukować wielokrotnie i ozdabiać w różnoraki sposób – co tylko podpowie Ci wyobraźnia. Pobierz je już teraz – link znajdziesz w zakładce Freebies.
A jeśli uda Ci się stworzyć z ich pomocą coś pięknego, koniecznie podziel się efektem! Oznacz @ladnie.pisze.pracownia na Instagramie i daj znać w komentarzu.