Pierwszą rzeczą, którą z pewnością robi każda osoba, chcąca nauczyć się ładnie pisać, jest szukanie szablonów do nauki liter. U mnie też tak było, jednak pierwsze szablony stworzyłam sobie sama w kilka minut. Potrzebowałam tylko komputera, programu tekstowego i drukarki. W tym wpisie, dowiesz się jak to zrobiłam!
Po co nam szablon do nauki liter?
Szablony przydają się wtedy, gdy chcemy nauczyć się zupełnie nowego kroju pisma i nieco naszą rękę „przyzwyczaić”. Do nauki od zera zdecydowanie bardziej sprawdzi się dobry papier (zwykłe zeszyty w linię dają radę na tym etapie, o ile papier jest idealnie gładki) i godziny spędzone na wprawkach, które z łatwością odtworzysz sam/a – nie potrzebujesz do tego wzornika. Gdy już opanujesz posługiwanie się narzędziem (np. brush penem), możesz przejść do nauki liter. Na początek pokombinuj z własnym, naturalnym stylem, a dopiero potem przejdź do gotowych krojów. O tym, jak gładko zacząć naukę pisania i czym są wprawki przeczytasz w tym wpisie – Zamień swoje ręczne pismo w hand lettering! Ale najpierw… poćwicz. cz.1. Skąd zatem wziąć szablon do nauki hand letteringu?

Jak zrobić szablon do nauki ładnego pisania za darmo?
Nie musisz płacić za szablon z pięknym krojem pisma – zrobisz go sam/a! Opiszę Ci jak, krok po kroku:
1. Znajdź i pobierz z Internetu wybrany krój pisma
(Poniższa instrukcja dotyczy systemu Win 10 lub wyżej)
W programie tekstowym, zainstalowanym na Twoim komputerze (darmowym lub płatnym) znajdziesz mnóstwo gotowych krojów pisma (tzw. fontów, czasem potocznie zwanych „czcionkami”). Możesz wybrać któryś z tych krojów, ale możesz także pobrać za darmo piękny alfabet z Internetu. W tym celu wpisz w wyszukiwarkę frazę „Free fonts” („Darmowe fonty”). Jedną ze stron, zawierających zbiór gotowych fontów jest DaFont. Po wejściu w tę witrynę, u góry wybierz kategorię fontów „Calligraphy”, „Handwritten” lub „Brush” – te kroje będą najbardziej zbliżone wyglądem do pisma ręcznego. Teraz najtrudniejsza część, bo musisz wybrać spośród setek pięknych fontów! Gdy już wybierzesz ten, który chcesz mieć na swoim szablonie, kliknij w niego, a następnie przycisk „Download” po prawej stronie. Zapisz plik na swoim dysku. Ja wybrałam font chocolate autorstwa Fadilah Studio. Gotowy plik rozpakuj (prawy przycisk myszy -> 7-zip -> wypakuj do…). Następnie wejdź w folder, który przed chwilą rozpakowałeś/aś i prawym przyciskiem myszy kliknij na plik czcionki TrueType lub OpenType, apotem „Zainstaluj”. Twój font jest gotowy do użytku!
2. Stwórz szablon w programie tekstowym
Otwórz program do edycji tekstu na Twoim komputerze (np. MS Word). Na liście czcionek znajdź zainstalowany wcześniej font i kliknij, aby go zastosować. Rozmiar liter ustaw na np. 48 pkt. (odpowiedni do brush penów Pentel, o których przeczytasz tutaj – Ulubione brushpeny – subiektywny przegląd). Rozmiar dostosuj do grubości końcówki brush pena, którego będziesz używać. Następnie napisz co tylko chcesz! Może to być ciąg pojedynczych liter (jeśli chcesz przećwiczyć alfabet) lub całe wyrazy i zdania (jeśli już masz nieco więcej wprawy).
Gdy już przygotujesz wszystkie litery i napisy, zaznacz cały tekst (skrót Ctrl + A) i zmień kolor liter na szary – nie za jasny i nie za ciemny. Pamiętaj, że litery muszą być lekko widoczne, ale nie mogą prześwitywać przez tusz z pisaka.
Gotowe? To teraz druk!

3. Wydrukuj swój szablon
Użyj do tego gładkiego papieru do drukarki – może to być taki papier, którego zwykle używasz. Drukuj każdą stronę osobno. I już, gotowe! Teraz czas wziąć brush pena w dłoń i cieszyć się pięknymi literami!

Ratunku! Nie mam polskich znaków!
Może zdarzyć się tak, że wybrany przez Ciebie font nie będzie miał polskich znaków. Jak sobie z tym poradzić? Pierwszą opcją jest, aby po wejściu w kategorię na stronie DaFont.com (np. „Calligraphy”) wybrać opcję „More options” (widoczna nieco powyżej listy fontów, obok przycisku „Submit”) i tam zaznaczyć okienko „Accents”, a następnie „Submit”. Powinny pojawić nam się kroje, zawierające znaki z „kreskami”, tj. ń czy ó. Drugą opcją jest po prostu pogodzenie się z brakiem polskich znaków i tworzenie szablonu w ten sposób, aby ich nie zawierał i dopisanie „ogonków” później :).
Kilka słów o prawie autorskim
Za każdym krojem pisma stoi jego twórca, którego prawa należy uszanować. Dlatego zwróć uwagę na to, czy pobrany przez Ciebie krój jest opatrzony wyrażeniem”100% Free” lub „Free for personal use”. W pierwszym przypadku krój możesz stosować np. w materiałach drukowanych dla Twojej firmy, z poszanowaniem praw autorskich. Autorów możesz wesprzeć np. wystawiając im ocenę, jeśli jest taka opcja lub śledząc ich media społecznościowe. W drugim przypadku, fonty mogą być wykorzystane tylko do własnego użytku – np. do stworzenia dla siebie szablonu do ćwiczeń, bez możliwości ich rozpowszechniania w celach komercyjnych.
Jak widzisz, szablon do nauki hand letteringu z łatwością stworzysz samodzielnie i za darmo. To dobre rozwiązanie, jeśli nie chcesz wydawać dużej sumy pieniędzy, aby nauczyć się nowego kroju lub szukasz pomysłu na piękny napis.
