Kupując nowego brush pena warto jest sprawdzić, czy w ogóle będzie on spełniał swoją funkcję jako narzędzie do hand letteringu. Sama mam w swoich pisadłach takie, które nazywają się „brush penami”, ale są nimi tylko z nazwy i są bardzo trudne w obsłudze. Do tego końcówka potrafi się postrzępić już po pierwszym użyciu. Jeśli jednak kupisz takie pisaki – nie wyrzucaj ich! Zazwyczaj można im znaleźć dużo innych zastosowań.
W tym wpisie opiszę jak zrobić test nowego brush pena krok po kroku, tak aby sprawdzić jego możliwości i funkcje. Swój test przeprowadziłam na przykładzie niebieskiego brush pena Edding 1340 (więcej o nim przeczytasz tutaj).
Taki test będzie również świetnym ćwiczeniem ręki podczas nauki pisania.
Zbierz odpowiednie narzędzia
Do przeprowadzania testów pisaków przyda się osobny zeszyt/notatnik, koniecznie z gładkim papierem i najlepiej w linie, kratkę lub kropki. Utworzysz w ten sposób coś w rodzaju katalogu swoich pisadeł i łatwo Ci będzie w każdej chwili sprawdzić, w jaki sposób pisze dane narzędzie.
Krok 1: Pisanie linii w dół
Aby w ogóle mówić o brush penach, muszą one dawać możliwość różnicowania linii pisanych w górę i w dół. Pisaki złej jakości nie zawsze na to pozwalają. Zacznij więc swój test od napisania pisakiem linii w dół, kładąc odpowiedni nacisk na końcówkę. Wypisz w ten sposób jedną linię w zeszycie lub więcej, jeśli nie czujesz się pewnie.

Krok 2: Pisanie linii w górę
Prowadzenie cieńszych linii w górę jest z pewnością trudniejszym zadaniem dla niewprawionej ręki, dlatego postaraj się robić to nieco wolniej. Wypisz ponownie całą linijkę zeszytu, kładąc tylko delikatny nacisk na końcówkę pisaka.
Twoje linie wyglądają w porządku i są odpowiedniej grubości? To świetnie! Twój pisak przeszedł pierwszy test. Czas na kolejne wyzwania.

Krok 3: Wprawki – szlaczki, łuki i kółka.
Teraz czas, aby połączyć pisanie linii w górę i w dół, kreśląc różne kształty. Najczęściej są to zaokrąglone i ostre łuki oraz kółka. W ten sposób przetestujesz, w jaki sposób brush pen zachowuje się przy zmianie kierunku pisania linii. Bardzo częstym problemem jest zachowanie odpowiedniej grubości linii. Na początku możesz mieć z tym problem, ale w miarę postępu w ćwiczeniach będzie Ci szło coraz lepiej. Spróbuj zapisać co najmniej trzy linijki, kreśląc różne kształty. Raz zaczynaj od linii prowadzonej w górę, przechodząc następnie do linii w dół, a raz na odwrót. Nie zapominaj też o kółkach – są one elementem wielu liter.

Krok 4: Napisanie nazwy brush pena…
Kolejny test jest nieobowiązkowy dla początkujących – w tym przypadku lepiej byłoby powtórzyć kilkukrotnie kroki od 1 do 3. Jeśli natomiast potrafisz już całkiem nieźle operować pisakiem pędzelkowym, to śmiało wykonaj kolejny krok.
Warto napisać sobie nazwę brush pena pod wcześniej wykonanymi wprawkami – po pierwsze po to, żeby pamiętać, jaki pisak był testowany, a po drugie – aby przetestować go przy pisaniu liter. Zamiast wymyślać wyrazy do napisania (sama często zastanawiam się długo, co napisać, zamiast po prostu napisać cokolwiek) – napisz jego nazwę.
Krok 5: …i jego koloru
Jeśli masz ten sam model pisaka w różnych kolorach, to napisz także nazwę jego koloru! Będzie to kolejna okazja, aby przetestować brush pen w akcji (czyli podczas pisania liter).

Przetestuj w ten sposób wszystkie swoje brush peny, a będziesz mieć idealne ćwiczenie dla ręki i przy okazji zbudujesz swój katalog pisadeł.